Grammys 2021 Winners: Check Out The Full List!

Beyoncé, Taylor Swift, and Megan Thee Stallion by Kevin Winter/Getty Images

The 63rd Annual Grammy Awards took place yesterday, Sunday, March 14. Getting involved in more controversies than usual, the awards included nominations for Taylor Swift, Phoebe Bridgers, Fiona Apple, Billie Eilish, Megan Thee Stallion, Justin Bieber, and more. It was also in this edition that Beyoncé became the most nominated person in history with a total of 79 nominations, and the person with the highest number of victories, totaling 28. The show also featured performances by Dua Lipa, Cardi B, Bad Bunny, Taylor Swift, Harry Styles, and Black Pumas. Later today we will have some final thoughts on the award, now check out the full list of all winners. 

Record of The Year

  • “Black Parade” by Beyoncé
  • “Colors” by Black Pumas
  • “Rockstar” by DaBaby Featuring Roddy Ricch
  • “Say So” by Doja Cat
  • “Everything I Wanted” by Billie Eilish
  • “Don’t Start Now” by Dua Lipa
  • “Circles” by Post Malone
  • “Savage” by Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé

Album of the Year

  • Chilombo by Jhené Aiko
  • Black Pumas (Deluxe Edition) by Black Pumas
  • Everyday Life by Coldplay
  • Djesse Vol. 3 by Jacob Collier
  • Women In Music Pt. III by Haim
  • Future Nostalgia by Dua Lipa
  • Hollywood’s Bleeding by Post Malone
  • folklore by Taylor Swift

Song of the Year

  • “Black Parade” by Beyoncé
  • “The Box” by Roddy Ricch
  • “Cardigan” by Taylor Swift
  • “Circles” by Post Malone
  • “Don’t Start Now” by Dua Lipa
  • “Everything I Wanted” by Billie Eilish
  • “I Can’t Breathe” by H.E.R.
  • “If The World Was Ending” by JP Saxe Featuring Julia Michaels

Best New Artist

  • Ingrid Andress
  • Phoebe Bridgers
  • Chika
  • Noah Cyrus
  • D Smoke
  • Doja Cat
  • Kaytranada
  • Megan Thee Stallion

Best Pop Solo Performance

  • “Yummy” by Justin Bieber
  • “Say So” by Doja Cat
  • “Everything I Wanted” by Billie Eilish
  • “Don’t Start Now” by Dua Lipa
  • “Watermelon Sugar” by Harry Styles
  • “Cardigan” by Taylor Swift

Best Pop Duo/Group Performance

  • “Un Dia (One Day)” by J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy
  • “Intentions” by Justin Bieber Featuring Quavo
  • “Dynamite” by BTS
  • “Rain On Me” by Lady Gaga with Ariana Grande
  • “Exile” by Taylor Swift Featuring Bon Iver

Best Traditional Pop Vocal Album

  • Blue Umbrella by (Burt Bacharach &) Daniel Tashian
  • True Love: A Celebration of Cole Porter by Harry Connick Jr.
  • American Standard by James Taylor
  • Unfollow The Rules by Rufus Wainwright
  • Judy by Renée Zellweger

Best Pop Vocal Album

  • Changes by Justin Bieber
  • Chromatica by Lady Gaga
  • Future Nostalgia by Dua Lipa
  • Fine Line by Harry Styles
  • Folklore by Taylor Swift

Best Dance Recording

  • “On My Mind” by Diplo and Sidepiece
  • “My High” by Disclosure Featuring Aminé & Slowthai
  • “The Difference” by Flume Featuring Toro y Moi
  • “Both Of Us” by Jayda G
  • “10%” by Kaytranada Featuring Kali Uchis

Best Dance/Electronic Album

  • Kick I by Arca
  • Planet’s Mad by Baauer
  • Energy by Disclosure
  • Bubba by Kaytranada
  • Good Faith by Madeon

Best Contemporary Instrumental Album

  • Axiom by Christian Scott aTunde Adjuah
  • Chronology Of A Dream: Live At The Village Vanguard by Jon Batiste
  •  Take The Stairs by Black Violin
  •  Americana by Grégoire Maret, Romain Collin and Bill Frisell
  •  Live At The Royal Albert Hall by Snarky Puppy

Best Rock Performance

  • “Shameika” by Fiona Apple
  • “Not” by Big Thief
  • “Kyoto” by Phoebe Bridgers
  • “The Steps” by Haim
  • “Stay High” by Brittany Howard
  •  “Daylight” by Grace Potter

Best Metal Performance

  • “Bum-Rush” by Body Count
  • “Underneath” by Code Orange
  • “The In-Between” by In This Moment
  • “Bloodmoney” by Poppy
  • “Executioner’s Tax (Swing Of The Axe) – Live” by Power Trip

Best Rock Song

  • “KYOTO” by Phoebe Bridgers
  • “Lost In Yesterday” by Tame Impala
  • “Not” by Big Thief
  • “Shameika” by Fiona Apple
  • “Stay High” by Brittany Howard

Best Rock Album

  • A Hero’s Death by Fontaines D.C.
  • Kiwanuka by Michael Kiwanuka
  • Daylight by Grace Potter
  • Sound & Fury by Sturgill Simpson
  • The New Abnormal by The Strokes

Best Alternative Music Album

  • Fetch The Bolt Cutters by Fiona Apple
  • Hyperspace by Beck
  • Punisher by Phoebe Bridgers
  • Jaime by Brittany Howard
  • The Slow Rush by Tame Impala

Best R&B Performance

  • “Lightning & Thunder” by Jhené Aiko Featuring John Legend
  • “Black Parade” by Beyoncé
  • “All I Need” by Jacob Collier Featuring Mahalia & Ty Dolla $ign
  • “Goat Head” by Brittany Howard
  • “See Me” by Emily King

Best Traditional R&B Performance

  • “Sit On Down” by The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor
  • “Wonder What She Thinks Of Me” by Chloe X Halle
  • “Let Me Go” by Mykal Kilgore
  • “Anything For You” by Ledisi
  • “Distance” by Yebba

Best R&B Song

  • “Better Than I Imagined” by Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello
  • “Black Parade” by Beyoncé
  • “Collide” by Tiana Major9 & EARTHGANG
  • “Do It” by Chloe X Halle
  • “Slow Down” by Skip Marley & H.E.R.

Best Progressive R&B Album

  • Chilombo by Jhené Aiko
  • Ungodly Hour by Chloe X Halle
  • Free Nationals by Free Nationals
  • F*** Yo Feelings by Robert Glasper
  • It Is What It Is by Thundercat

Best R&B Album

  • Happy 2 Be Here by Ant Clemons
  • Take Time by Giveon
  • To Feel Love/d by Luke James
  • Bigger Love by John Legend
  • All Rise by Gregory Porter

Best Rap Performance

  • “Deep Reverence” by Big Sean Featuring Nipsey Hussle
  • “Bop” by DaBaby
  • “What’s Poppin” by Jack Harlow
  • “The Bigger Picture” by Lil Baby
  • “Savage” by Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé
  • “Dior” by Pop Smoke

Best Melodic Rap Performance

  • “Rockstar” by DaBaby Featuring Roddy Ricch
  • “Laugh Now, Cry Later” by Drake Featuring Lil Durk
  • “Lockdown” by Anderson .Paak
  • “The Box” by Roddy Ricch
  • “Highest In The Room” by Travis Scott

Best Rap Song

  • “The Bigger Picture” by Lil Baby
  • “The Box” by Roddy Ricch
  • “Laugh Now, Cry Later” by Drake Featuring Lil Durk
  • “Rockstar” by DaBaby Featuring Roddy Ricch
  • “Savage” by Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé

Best Rap Album

  • Black Habits by D Smoke
  • Alfredo by Freddie Gibbs & The Alchemist
  • A Written Testimony by Jay Electronica
  • King’s Disease by Nas
  • The Allegory by Royce Da 5’9”

Best Country Solo Performance

  • “Stick That In Your Country Song” by Eric Church
  • “Who You Thought I Was” by Brandy Clark
  • “When My Amy Prays” by Vince Gill
  • “Black Like Me” by Mickey Guyton
  • “Bluebird” by Miranda Lambert

 Best Country Duo/Group Performance

  • “All Night” by Brothers Osborne
  • “10,000 Hours” by Dan + Shay & Justin Bieber
  • “Ocean” by Lady A
  • “Sugar Coat” by Little Big Town
  • “Some People Do” by Old Dominion

Best Country Song

  • “Bluebird” by Miranda Lambert
  • “The Bones” by Maren Morris
  • “Crowded Table” by The Highwomen
  • “More Hearts Than Mine” by Ingrid Andress
  • “Some People Do” by Old Dominion

Best Country Album

  • Lady Like by Ingrid Andress
  • Your Life Is A Record by Brandy Clark
  • Wildcard by Miranda Lambert
  • Nightfall by Little Big Town
  • Never Will by Ashley McBryde

Best New Age Album

  • Songs From The Bardo by Laurie Anderson, Tenzin Choegyal and Jesse Paris Smith
  • Periphery by Priya Darshini
  • Form//Less by Superposition
  • More Guitar Stories by Jim “Kimo” West
  • Meditations by Cory Wong and Jon Batiste

Best Improvised Jazz Solo

  • “Guinevere” by Christian Scott aTunde Adjuah, track from Axiom
  • “Pachamama” by Regina Carter, track from Ona (Thana Alexa)
  • “Tomorrow Is The Question” by Julian Lage
  • “Celia” by Gerald Clayton
  • “All Blues” by Chick Corea, track from: Trilogy 2
  • “Moe Honk” by Joshua Redman, track from: RoundAgain

Best Jazz Vocal Album

  • ONA by Thana Alexa
  • Secrets Are The Best Stories by Kurt Elling Featuring Danilo Pérez
  • Modern Ancestors by Carmen Lundy
  •  Holy Room: Live At Alte Oper by Somi With Frankfurt Radio Big Band
  • What’s The Hurry by Kenny Washington

Best Jazz Instrumental Album

  • On The Tender Spot Of Every Calloused Moment by Ambrose Akinmusire
  • Waiting Game by Terri Lyne Carrington And Social Science
  • Happening: Live At The Village Vanguard by Gerald Clayton
  • Trilogy 2 by Chick Corea, Christian McBride and Brian Blade
  • RoundAgain by Redman Mehldau McBride Blade

Best Large Jazz Ensemble Album

  • Dialogues On Race by Gregg August
  • MONK’Estra Plays John Beasley by John Beasley
  • The Intangible Between by Orrin Evans And The Captain Black Big Band
  • Songs You Like A Lot by John Hollenbeck With Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace And The Frankfurt Radio Big Band
  • Data Lords by Maria Schneider Orchestra

Best Latin Jazz Album

  • Tradiciones by Afro-Peruvian Jazz Orchestra
  • Four Questions by Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
  • City Of Dreams by Chico Pinheiro
  • Viento Y Tiempo – Live At Blue Note Tokyo by Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola
  • Trane’s Delight by Poncho Sanchez

Best Gospel Performance/Song

  • “Wonderful Is Your Name” by Melvin Crispell III
  • “Release (Live)” by Ricky Dillard Featuring Tiff Joy
  • “Come Together” by Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News
  • “Won’t Let Go” by Travis Greene
  • “Movin’ On” by Jonathan McReynolds & Mali Music

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

  • “The Blessing (Live)” by Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship
  • “Sunday Morning” by Lecrae Featuring Kirk Franklin
  • “Holy Water” by We The Kingdom
  •  “Famous For (I Believe)” by Tauren Wells Featuring Jenn Johnson
  • “There Was Jesus” by Zach Williams & Dolly Parton

Best Gospel Album

  • 2econd Wind: Ready by Anthony Brown and group therAPy
  • My Tribute by Myron Butler
  • Choirmaster by Ricky Dillard
  • Gospel According To PJ by PJ Morton 
  • Kierra by Kierra Sheard

Best Contemporary Christian Music Album

  • Run To The Father by Cody Carnes
  • All Of My Best Friends by Hillsong Young & Free
  • Holy Water by We The Kingdom
  • Citizen of Heaven by Tauren Wells
  • Jesus Is King by Kanye West

Best Roots Gospel Album

  • Beautiful Day by Mark Bishop
  • 20/20 by The Crabb Family
  • What Christmas Really Means by The Erwins
  • Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album) by Fisk Jubilee Singers
  • Something Beautiful by Ernie Haase & Signature Sound

Best Latin Pop Or Urban Album

  • YHLQMDLG by Bad Bunny
  • Por Primera Vez byCamilo
  • Mesa Para Dos by Kany García
  • Pausa by Ricky Martin
  • 3:33 by Debi Nova

Best Latin Rock or Alternative Album

  • Aura, Bajofondo
  • Monstruo, Cami
  • Sobrevolando, Cultura Profética
  • La Conquista del Espacio, Fito Paez
  • Miss Colombia, Lido Pimienta

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

  • Hecho En México by Alejandro Fernández
  • La Serenata by Lupita Infante
  • Un Canto por México, Vol. 1 by Natalia Lafourcade
  • Bailando Sones Y Huapangos Con Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez by Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
  • AYAYAY! by Christian Nodal

Best Tropical Latin Album

  • Mi Tumbao byJosé Alberto “El Ruiseñor”
  • Infinito by Edwin Bonilla
  • Sigo Cantando Al Amor (Deluxe) by Jorge Celedon & Sergio Luis
  • 40 by Grupo Niche
  • Memorias De Navidad by Víctor Manuelle

Best American Roots Performance

  • “Colors” by Black Pumas
  • “Deep in Love” by Bonny Light Horseman
  • “Short and Sweet” by Brittany Howard
  • “I’ll Be Gone” by Norah Jones & Mavis Staples
  • “I Remember Everything” by John Prine

Best American Roots Song

  • “Cabin” by Laura Rogers & Lydia Rogers
  • “Ceiling to the Floor” by Sierra Hull & Kai Welch
  • “Hometown” by Sarah Jarosz
  • “I Remember Everything” by Pat McLaughlin & John Prine
  • “Man Without a Soul” by Tom Overby & Lucinda Williams

Best Americana Album

  • Old Flowers byCourtney Marie Andrews
  • Terms of Surrender by Hiss Golden Messenger
  • World on the Ground by Sarah Jarosz
  • El Dorado by Marcus King
  • Good Souls Better Angels by Lucinda Williams

Best Bluegrass Album

  • Man on Fire by Danny Barnes
  • To Live in Two Worlds, Vol. 1 by Thomm Jutz
  • North Carolina Songbook by Steep Canyon Rangers
  • Home by Billy Strings
  • The John Hartford Fiddle Tune Project, Vol. 1 by Various Artists

Best Traditional Blues Album

  • All My Dues Are Paid by Frank Bey
  • You Make Me Feel by Don Bryant
  • That’s What I Heard by Robert Cray Band
  • Cypress Grove by Jimmy “Duck” Holmes
  • Rawer Than Raw by Bobby Rush

 Best Contemporary Blues Album

  • Have You Lost Your Mind Yet? by Fantastic Negrito
  • Live at the Paramount by Ruthie Foster Big Band
  • The Juice by G. Love
  • Blackbirds by Bettye LaVette
  • Up and Rolling by North Mississippi Allstars

Best Folk Album

  • Bonny Light Horseman by Bonny Light Horseman
  • Thanks for the Dance byLeonard Cohen
  • Song for Our Daughter by Laura Marling
  • Saturn Return by The Secret Sisters
  • All the Good Times by Gillian Welch and David Rawlings

Best Regional Roots Music Album

  • My Relatives “Nikso Kowaiks” by Black Lodge Singers
  • Cameron Dupuy And the Cajun Troubadours by Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours
  • Lovely Sunrise by Nā Wai ʽEhā
  • Atmosphere by New Orleans Nightcrawlers
  • A Tribute to Al Berard by Sweet Cecilia

Best Reggae Album

  • Upside Down 2020 by Buju Banton
  • Higher Place by Skip Marley
  • It All Comes Back to Love by Maxi Priest
  • Got to Be Tough by Toots & The Maytals
  • One World by The Wailers

Best Global Music Album

  • Fu Chronicles by Antibalas
  • Twice as Tall by Burna Boy
  • Agora by Bebel Gilberto
  • Love Letters by Anoushka Shankar
  • Amadjar by Tinariwen

Best Children’s Music Album

  • All the Ladies by Joanie Leeds
  • Be A Pain: An Album for Young (and Old) Leaders by Alastair Moock And Friends
  • I’m an Optimist by Dog On Fleas
  • Songs for Singin’ by The Okee Dokee Brothers
  • Wild Life by Justin Roberts

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

  • Acid for the Children: A Memoir by Flea
  • Alex Trebek – The Answer Is… by Ken Jennings
  • Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth by Rachel Maddow
  • Catch and Kill by Ronan Farrow
  • Charlotte’s Web (E.B. White) by Meryl Streep (and Full Cast)

Best Comedy Album

  • Black Mitzvah by Tiffany Haddish
  • I Love Everything by Patton Oswalt
  • The Pale Tourist by Jim Gaffigan
  • Paper Tiger by Bill Burr
  • 23 Hours to Kill by Jerry Seinfeld

Best Musical Theater Album

  • Amélie by Original London Cast
  • American Utopia on Broadway by Original Cast
  • Jagged Little Pill by Original Broadway Cast
  • Little Shop of Horrors by The New Off-Broadway Cast
  • The Prince of Egypt by Original Cast
  • Soft Power by Original Cast

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Bill & Ted Face the Music
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Frozen 2
  • Jojo Rabbit

Best Score Soundtrack For Visual Media

  • Ad Astra by Max Richter
  • Becoming by Kamasi Washington
  • Joker by Hildur Guðnadóttir
  • 1917 by Thomas Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker by John Williams

Best Song Written For Visual Media

  • “Beautiful Ghosts” (from Cats) by Taylor Swift
  • “Carried Me With You” (from Onward) by Brandi Carlile
  • “Into the Unknown” (from Frozen 2) by Idina Menzel and AURORA
  • “No Time to Die” (from No Time to Die) by Billie Eilish
  • “Stand Up” (from Harriet) by Cynthia Erivo

Best Instrumental Composition

  • “Baby Jack” by Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
  • “Be Water II” by Christian Sands
  • “Plumfield” by Alexandre Desplat
  • “Sputnik” by Maria Schneider
  • “Strata” by Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows Featuring Anna Webber and Eric Miller

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

  • “Bathroom Dance” by Hildur Guðnadóttir
  • “Donna Lee” by John Beasley
  • “Honeymooners” by Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows
  • “Lift Every Voice and Sing” by Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea
  • “Uranus: The Magician” by Jeremy Levy Jazz Orchestra

Best Arrangement, Instruments and Vocals

  • “Asas Fechadas” by Maria Mendes Featuring John Beasley and Orkest Metropole
  • “Desert Song” by Säje
  • “From This Place” by Pat Metheny Featuring Meshell Ndegeocello
  • “He Won’t Hold You” by Jacob Collier Featuring Rapsody
  • “Slow Burn” by Becca Stevens Featuring Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Hard, Keita Ogawa, Marcelo Woloski and Nate Werth

Best Recording Package

  • Everyday Life by Coldplay
  • Funeral by Lil Wayne
  • Healer by Grouplove
  • On Circles by Caspian
  • Vols. 11 & 12 by Desert Sessions

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

  • Flaming Pie (Collector’s Edition) by Paul McCartney
  • Giants Stadium 1987, 1989, 1991 by Grateful Dead
  • Mode by Depeche Mode
  • Ode to Joy, by Wilco
  • The Story of Ghostly International by Various Artists

Best Album Notes

  • At the Minstrel Show: Minstrel Routines From the Studio, 1894-1926, album notesby Tim Brooks
  • The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974, album notes by Scott B. Bomar
  • Dead Man’s Pop, album notes by Bob Mehr
  • The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us From Joplin to Jazz and Shaped the Music Business, album notes by Colin Hancock
  • Out of a Clear Blue Sky, album notes byDavid Sager

Best Historical Album

  • Celebrated, 1895-1896 by Unique Quartette
  • Hittin’ the Ramp: The Early Years (1936 – 1943) by Nat King Cole
  • It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers by Mister Rogers
  • 1999 Super Deluxe Edition by Prince
  • Souvenir by Orchestral Manoeuvres In The Dark
  • Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions by Béla Fleck

Best Engineered Album, Non-Classical

  • Black Hole Rainbow by Devon Gilfillian
  • Expectations by Katie Pruitt
  • Hyperspace by Beck
  • Jaime by Brittany Howard
  • 25 Trips by Sierra Hull

Producer Of The Year, Non-Classical

  • Jack Antonoff
  • Dan Auerbach
  • Dave Cobb
  • Flying Lotus
  • Andrew Watt

Best Remixed Recording

  • “Do You Ever (RAC Mix)” by Phil Good
  • “Imaginary Friends (Morgan Page Remix)” by Deadmau5
  • “Praying for You (Louie Vega Main Remix)” by Jasper Street Co.
  • “Roses (Imanbek Remix)” by SAINt JHN
  • “Young & Alive (Bazzi vs. Haywyre Remix)” by Bazzi

Best Immersive Audio Album

  • (Judging postponed due to Covid-19.)

Best Engineered Album, Classical

  • Danielpour: The Passion of Yeshua by JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra and Buffalo Philharmonic Chorus
  • Gershwin: Porgy and Bess by David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra and Chorus
  • Hynes: Fields by Devonté Hynes and Third Coast Percussion
  • Ives: Complete Symphonies by Gustavo Dudamel and Los Angeles Philharmonic
  • Shostakovich: Symphony No. 13, “Baby Yar” by Riccardo Muti and Chicago Symphony Orchestra

Producer Of The Year, Classical

  • Blanton Alspaugh
  • David Frost
  • Jesse Lewis
  • Dmitriy Lipay
  • Elaine Martone

Best Orchestral Performance

  • Aspects of America – Pulitzer Edition by Oregon Symphony
  • Concurrence by Iceland Symphony Orchestra
  • Copland: Symphony No. 3 by San Francisco Symphony
  • Ives: Complete Symphonies by Los Angeles Philharmonic
  • Lutosiawski: Symphonies Nos. 2 & 3 by Finnish Radio Symphony Orchestra

Best Opera Recording

  • Dello Joio: The Trial at Rouen by Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus
  • Floyd, C.: Prince of Players by Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus
  • Gershwin: Porgy and Bess by The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus
  • Handel: Agrippinaby Il Pomo D’Oro
  • Zemlinsky: Der Zwerg by Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin

 Best Choral Performance

  • Carthage by The Crossing
  • Danielpour: The Passion of Yeshua byJames K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann and Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus and UCLA Chamber Singers
  • Kastalsky: Requiem by Joseph Charles Beutel and Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale and The Saint Tikhon Choir
  • Moravec: Sanctuary Road by Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather and Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus
  • Once Upon a Time by Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • Contemporary Voices, by Pacifica Quartet
  • Healing Modes, by Brooklyn Rider
  • Hearne, T.: Place, by Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods and Place Orchestra
  • Hynes: Fields, by Devonté Hynes and Third Coast Percussion
  • The Schumann Quartets, Dover Quartet 

Best Classical Instrumental Solo

  • “Adès: Concerto for Piano and Orchesta” by Boston Symphony Orchestra
  • “Beethoven: Complete Piano Sonatas” by Igor Levit
  • “Bohemian Tales” by Charles Owen and Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks
  • “Destination Rachmaninov – Arrival” by The Philadelphia Orchestra
  • “Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra” by Albany Symphony

Best Classical Solo Vocal Album

  • American Composers at Play – William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto by Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich and Jason Vieaux
  • Clairières – Songs by Lili & Nadia Boulanger by Nicholas Phan and Myra Huang
  • Farinelli by Il Giardino Armonico
  • A Lad’s Love by Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley and Ben Russell
  • Smyth: The Prison by Experiential Chorus and Experiential Orchestra

Best Classical Compendium

  • Adès Conducts Adès, Mark Stone and Christianne Stotijn; Thomas Adès, conductor; Nick Squire, producer
  • Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map; Neiges; Vers Toi Qui Es Si Loin byClément Mao-Takacs, conductor; Hans Kipfer, producer
  • Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto by José Serebrier, conductor; Jens Braun, producer
  • Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke by Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer
  • Woolf, L.P.: Fire and Flood by Matt Haimovitz; Julian Wachner, conductor; Blanton Alspaugh, producer

Best Contemporary Classical Composition

  • Adès: Concerto for Piano and Orchestra by Thomas Adès
  • Danielpour: The Passion of Yeshua by Richard Danielpour
  • Floyd, C.: Prince of Players by Carlisle Floyd
  • Hearne, T.: Place by Ted Hearne
  • Rouse: Symphony No. 5 by Christopher Rouse

Best Music Video

  • “Brown Skin Girl” by Beyoncé
  • “Life Is Good” by Future Featuring Drake
  • “Lockdown” by Anderson .Paak
  • “Adore You” by Harry Styles
  • “Goliath” by Woodkid

Best Music Film

  • Beastie Boys Story by Beastie Boys
  • Black Is King by Beyoncé
  • We Are Freestyle Love Supreme by Freestyle Love Supreme
  • Linda Ronstadt: The Sound of My Voice by Linda Ronstadt
  • That Little Ol’ Band From Texas by ZZ Top 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s